Místa přátelská rodině

… aneb kam s dětmi v Ostravě?

Pokud máte děti, jistě víte, že návštěva kavárny s miminkem v kočárku, ale i malým předškolákem nebo dokonce oběma najednou, bývá často výzva. Projektem Místa přátelská rodině vám proto chceme usnadnit vyhledávání ostravských zařízení, ve kterých jsou rodiny s dětmi vítány. Vytváříme tak přehled kaváren, heren, restaurací, rodinných a mateřských center, ale i dalších institucí, které jsou svým přístupem a vybavením vstřícné k rodinám s dětmi.

Seznam Míst přátelských rodině

Jaká kritéria by mělo Místo přátelské rodině splňovat?

Je pochopitelné, že vybavením se budou jednotlivá místa lišit v závislosti na typu zařízení a jejich primárním zaměření. Abychom je však zařadili do našeho seznamu, musí splňovat minimálně tři z následujících kritérií:

 • disponovat dětským koutkem, hřištěm či jinou zábavou určenou přímo dětem,
 • nabízet zázemí pro přebalení dítěte,
 • umožňovat přístup k tekoucí vodě a toaletě zdarma,
 • mít bezbariérový vstup pro příchod s kočárkem,
 • poskytnout prostor pro diskrétní nakojení dítěte, bude-li o to maminka stát,
 • u kaváren a restaurací: mít k dispozici dětskou jídelní židličku, případně jídla vhodná pro děti – např. v podobě dětského menu,
 • poskytovat rodinné zvýhodnění služeb nebo produktů.

Jak Místa přátelská rodině poznáte a kde je najdete?

 1. SEZNAM NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH
  V pilotní fázi projektu jsme vytipovali přes třicet kaváren, restaurací a jiných míst, která splňují požadovaná kritéria – najdete je i s odkazy na našich webových stránkách. Seznam budeme průběžně doplňovat.
 2. NÁLEPKY
  Jednotlivé provozovny budou označeny nálepkou MÍSTO PŘÁTELSKÉ RODINĚ – FAMILY FRIENDLY PLACE.
 3. MAPA
  Postupně vznikne interaktivní mapa, na které budete snadno tato místa vyhledávat.

Vytváříme síť Míst přátelských rodině. Pomůžete nám?

Průběžně kontaktujeme podniky a provozovny, které by projekt mohl oslovit. I vy se můžete zapojit a pomoct tak rozšířit jejich síť. Pokud znáte místa či zařízení, která by si dle vašeho názoru tuto nálepku zasloužila, budeme rádi za vaše tipy. Prověříme je a, v případě že dané místo splňuje alespoň 3 definována kritéria, označíme ho nálepkou, přidáme do seznamu a časem také do zmíněné mapy.

Pošlete nám svůj tip na místo přátelské rodině!

Místa přátelská rodině jsou jednou z aktivit rodinné politiky statutárního města Ostravy, kterou realizuje prostřednictvím FAJNE RODINY.
Sledujte nás také na facebooku @fajnarodina