Publikováno 11.9.2019

Září se blíží…Hurá!

Srpen je ve své druhé polovině a pro rodiče začíná pozvolná příprava dětí na první dny ve školce a škole. Nejnáročnější je to určitě pro ty, jejichž ratolesti se chystají do vzdělávacích zařízení poprvé. Rodiče tak musí poprvé absolvovat nákupní „martýria“ a zabezpečit dětem vše potřebné pro nástup do školy i do školky. To nejtěžší však čeká všechny až první školní či školkový den. Je těžké smířit se s tím, že „to moje malé miminko“ už nebude celý den se mnou a z toho špunta, kterého jsme s chvějícím srdíčkem vedli poprvé do školky, je letos poprvé velký, samostatný školák.

Nástup do školky

Vstup do školky je zpravidla první velkou změnou, kterou děti procházejí. Nejtěžší pro ně jsou především první týdny, než se v novém prostředí zadaptují. Aby vše proběhlo bez problémů a adaptace dítěte na školku byla co nejsnadnější, je třeba dodržet některé základní zásady, které doporučují také dětští psychologové. Samozřejmě každé dítě je jiné a co funguje na sousedovic Aničku, u vás fungovat nemusí. Některým dětem trvá adaptace až 3 měsíce. Přesto pokud tyto zásady dodržíte, přechod si minimálně zjednodušíte a budete vědět, že jste udělali maximum.

Zkuste navštívit školku předem – například v rámci dne otevřených dveří. Některé školky také nabízejí možnost přijít si během školního roku odpoledne pohrát, případně v Ostravě bývají odpoledne otevřená některá školková hřiště, takže když pak dítě přivedete v září, nepůjde do neznámého prostředí. Ideální je, pokud dítě ve školce někoho zná – ať už je to sourozenec nebo kamarád či kamarádka z okolí.

Před nástupem do školky je důležité dítě pozitivně motivovat a nestrašit jej, například tím, že když nebude poslouchat, paní učitelka mu dá na zadek. Nečíst školkový jídelníček s hlasitými projevy typu „dneska máš koprovku, tak to jsem zvědav jak to sníš“. Do baťůžku pak svému drobkovi zabalte nějakou oblíbenou hračku, které pro něj bude představovat pojítko s domovem. Důležité je se s dítětem rozloučit a neodcházet tajně. Hlavní je pak pozitivní myšlení, uklidnění a důvěra ve vlastní dítě a jeho schopnosti.

Nástup do školy

Nástup do školy je pak dalším výrazným mezníkem v chodu rodiny. Dítě, které je do té doby zvyklé si převážnou část dne hrát, se nejednou musí poměrně dlouho dobu soustředit. Přibydou mu povinnosti, které do té doby neznalo. Stejně jako v případě školky mu příchod do školy usnadní znalost prostředí, či přítomnost kamaráda. Při adaptaci pomůže pravidelný režim zejména v případě přípravy do školy a večerního spánku. Prvňáčka nepřetěžujte například velkým množstvím dalších mimoškolních aktivit a pomozte mu s maximální trpělivostí v přechodu ze světa her do světa povinností.

Adaptace po prázdninách

Problém s nástupem do školy či školky po prázdninách však nemusí mít pouze děti, které tam jdou poprvé. Dny s volnějším režimem vystřídá opět pravidelné vstávání a řád, se kterým můžou mít děti po prázdninové pauze problém. Jak tento přechod všem co nejvíce usnadnit? Určitě je důležité dodržovat určitý řád a rituály, které zejména mladším dětem pomáhají. Ranní stres je možné minimalizovat dostatečnou časovou rezervou na ranní aktivity doma i samotný odchod. I při nástupu po prázdninách by měli rodiče dodržovat stejné zásady jako u prvňáčků. Zahlcení potomků aktivitami hned od prvního dne ve škole jim určitě v adaptaci nepomůže. Postupně se na nový režim připravujte už na konci prázdnin – upravte režim a snažte se děti povzbudit a připomenout jim, co je ve škole bavilo a na co se můžou zase těšit. Hlavně naplánujte další společné aktivity i v průběhu roku, aby děti neměly společně strávený čas spojený jen s prázdninami.